Agencja marketingowa czy agencja reklamowa? 1/2

Agencja marketingowa czy agencja reklamowa? 1/2

Cóż, oczywiście wszystko zależy od tego, jakie masz potrzeby. Faktem jest, że medium internetowe staje się coraz bardziej kluczowe. Marketing przechodzi zatem coraz częściej od klasycznego do marketingu internetowego. Budżety również coraz częściej migrują do marketingu cyfrowego. Mechanizmy, narzędzia i umiejętności są zupełnie inne. W tym właśnie specjalizują się agencje marketingu internetowego. W wielu firmach pojawia się pytanie: klasyczna agencja reklamowa czy lepszym wyborem byłaby internetowa agencja marketingowa?

Agencja reklamowa a agencja marketingu internetowego – jaka jest różnica?

Agencja reklamowa oferuje Twojej firmie usługi reklamowe i komunikacyjne. Większość z nich to znane media, metody i działania marketingowe w tym doradztwo marketingowe. Klasyczne agencje reklamowe to przede wszystkim bezpośrednio rozpoznawalne tzw. „Above-The-Line”, specjalizujące się w reklamie. Oznacza to, że wymyślają środki reklamowe w klasycznych środkach masowego przekazu, takie jak:

  • prasa (gazety i czasopisma)
  • telewizja i radio
  • out-of-home (reklama zewnętrzna, np. plakaty)
  • kino

Młody zespół agencji marketingowej
Licząca się agencja marketingowa zatrudnia w zespole również osoby młode, znające nowe trendy i nadążające nad nimi

W przeciwieństwie do powyższych kanałów, agencja marketingu internetowego pracuje głównie ze środkami reklamowymi „Under-The-Line”. Innymi słowy, z marketingowymi środkami, które nie mają miejsca w tradycyjnych mediach i dlatego są zwykle bardziej osobiste i bardziej ukierunkowane:

  • reklama w wyszukiwarkach
  • marketing mediów społecznościowych
  • optymalizacja wyszukiwarki
  • marketing bezpośredni

I oczywiście, o ile agencje reklamowe skłaniają się ku „mediom offline”, o tyle działania marketingowe agencji internetowych odbywają się „online”.

Specjalne obszary agencji marketingu internetowego

Przytoczmy tutaj fragmenty z Wikipedii. Czytamy w niej:

Agencja internetowa (również agencja interaktywna) to firma usługowa, która w imieniu klientów przygotowuje koncepcję, prowadzi projektowanie, programowanie i utrzymanie stron internetowych, blogów i innych cyfrowych kanałów komunikacji.

Agencja marketingowa online opracowuje koncepcje i plany biznesowe zorientowane na internet. I zazwyczaj dba również o ich profesjonalną realizację.

Ograniczenie agencji internetowych do programowania stron internetowych byłoby samo w sobie niewystarczające. Nawet jeśli istnieją agencje zajmujące się projektowaniem stron internetowych, które skupiły się na projektowaniu i programowaniu szytych na miarę stron firmowych i systemów sklepowych.

Agencja marketingu internetowego dysponuje zatem specjalistyczną wiedzą, a także niezbędnymi narzędziami i oprogramowaniem w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia. Rozumieją zasady i mechanizmy internetu i sieci społecznościowych, nie rzadko oferują także doradztwo marketingowe.

Klasyczne agencje reklamowe zwykle nie posiadają takich specjalistycznych umiejętności, związanego z nimi doświadczenia projektowego i niezbędnego specjalnego oprogramowania. A jeśli tak, to rzadko na tym poziomie.

Zaletą działań reklamowych i marketingowych w internecie jest bardziej bezpośrednie, osobiste i specyficzne dla grupy docelowej podejście do klienta, które w przeciwieństwie do środków masowego przekazu, obniża koszty i zwiększa efektywność.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej agencji marketingu internetowego?

Zakres usług w obszarze marketingu internetowego jest duży. I z każdym dniem staje się coraz większy. Ale jak znaleźć odpowiednią agencję internetową dla swojej firmy?

  1. Specjalizacja i wiedza specjalistyczna

Przede wszystkim powinieneś jasno określić, jakie cele chcesz osiągnąć ze swoją firmą, do jakiej grupy docelowej chcesz dotrzeć oraz jak i gdzie Twoja firma powinna być widoczna i jak postrzegana.

Czy potrzebujesz nowej strony internetowej i jej optymalizacji pod kątem wyszukiwarek? Czy koncepcja marketingu online przybliży Cię do realizacji celów Twojej firmy? Jeśli tak, możesz zasięgnąć porady dobrej agencji marketingowej.

Istnieją agencje zajmujące się marketingiem internetowym, które wyspecjalizowały się jeszcze głębiej, np. agencje SEO lub agencje e-mail marketingu.. więcej przeczytasz w kolejnej, drugiej części artykułu na tym blogu.