Doradztwo marketingowe – zadania i obowiązki

Doradztwo marketingowe – zadania i obowiązki

Praca w agencji marketingowej jest niezwykle ciekawa i różnorodna. Dla zwykłego obserwatora mogłoby się wydawać, że każdy dzień jest do siebie podobny – reklamy, hasła, kampanie. Nic bardziej mylnego! Teoretycznie jest w tym trochę racji, bo takie są zadania agencji, jednak codziennie agencja mierzy się z innymi zadaniami.

Każdy klient jest inny, ma inne potrzeby, wizje i oczekiwania oraz inaczej postrzega całe doradztwo marketingowe, które de facto jest dla niego kosztem. Inne są również dziedziny ich działalności, i dlatego praca jest niezwykle barwna i pełna wyzwań.

Czy poradzisz sobie w pracy dla agencji marketingowej?

Jak wszędzie, czy to w biurze, sklepie czy fabryce, każdy pracownik ma własne zadania, skupiające się na jego specjalizacji. Im większa agencja marketingowa zadania są bardziej rozdzielone i bardziej szczegółowo się do nich podchodzi. W mniejszych agencjach jedna osoba może zajmować się wieloma aspektami.

Open space w jednej z nowojorskich agencji świadczących doradztwo marketingowe
Powierzchnia biurowa w jednej z agencji doradztwa marketingowego

W większej agencji zajmowanymi stanowiskami mogą być m.in:

  • dyrektor
  • menadżer
  • kierownik ruchu, produkcji
  • strateg marki
  • grafik komputerowy
  • media planner
  • ilustrator cyfrowy
  • retuszer obrazu
  • projektant stron internetowych
  • programista
  • twórca aplikacji
  • producent treści
  • copywriter
  • menadżer mediów społecznościowych

To kilka stanowisk, jednak nie są one uniwersalne i każda agencja może je nazwać po swojemu, a także przyporządkować im własne cele. Jednak poniżej postaramy się pokrótce opisać najważniejsze z nich.

Dyrektor

Sama nazwa stanowiska mówi sama za siebie i wiadomo, że jest to jedna z ważnych osób w firmie, przeważnie założyciel firmy. W dużej agencji marketingowej oprócz dyrektora „ogólnego”, czyli odpowiedzialnego za macałokształt działania agencji, możemy spotkać również dyrektora artystycznego czy marketingowy.

Każdy z nich ma bardziej szczegółowe zadania. Dyrektor artystyczny może być odpowiedzialny za kontrolę nad procesem artystycznym i mieć pieczę nad grafikami, ilustratorami, natomiast dyrektor marketingowy może odpowiadać za proces doradztwa marketingowego, wypromowanie marki na rynku itp.

Menadżer

W hierarchii troszkę niżej od dyrektora jednak również jest to bardzo ważna funkcja. Może być menadżer reklamy, menadżer projektu, menadżer artystyczny itp. Menadżer będzie mieć pieczę nad niższymi stanowiskami kierunkowymi, i ściśle będzie współpracować z dyrektorem.

Strateg marki

Osoba na tym stanowisko opracowuje plan promocji, reklamy marki na każdej płaszczyźnie, czyli jak marka będzie promowana. Jakie należy wykonać zadania, aby marka była ja najbardziej rozpoznawalna. Analizuje aktualne trendy na rynku, oraz w zależności do najbardziej pożądanej grupy odbiorców ustala najlepszy plan działania.

Grafik komputerowy/ Ilustrator

Osoby na tym stanowisku są odpowiedzialne za graficzną stronę projektu. Wykonują projekt ulotek, grafik na gadżety, projektują loga marki itp. Wszystko, co związane z grafiką, projektem graficznym należy do tych osób.

Projektant stron internetowych

Tu nie trzeba się zbytnio rozpisywać, każdy wie, o co chodzi. Osoba taka tworzy strony internetowej firmy, marki, czy strony konkursu, akcji promocyjnej itp. Może mu w tym pomagać programista, który może stworzyć strony, lub inne elementy na stronie w różnych językach programowania.

Producent treści / Copywriter

Jest odpowiedzialny za treści reklamowe, artykuły, hasła. Wszystko, co związane z pisaniem treści – teksty na stronę, teksty do ulotki, opisy produktów należy do tych osób. Producent obmyśla co, gdzie, ile należy napisać, a copywriter to pisze.

Media planner

Zajmuje się głównie przemyśleniem strategii nad tym, gdzie, na jakiej platformie zaprezentować markę. Szuka najlepszych rozwiązań, które przyniosą jak najlepsze korzyści.

Podsumowanie

Jak widzisz, możliwości pracy w agencji marketingowej jest wiele. Jeśli jesteś osobą ambitną, lubiącą wyzwania i dobrze radzącą sobie ze stresem (termin, goni termin), masz odpowiednie umiejętności i kochasz to robić, doradztwo marketingowe może okazać się Twoim powołaniem. Na pewno nie będziesz się nudził, a każdy dzień to coraz nowsze wyzwania.

Klienci i referencje

Jeśli nie masz pewności, czy znalezione agencje są właściwe, spójrz na ich referencje! Dobra agencja marketingowa udostępnia na swojej stronie nie tylko listę swoich dotychczasowych projektów, ale także portfolio swoich klientów.

Być może są też autentyczne referencje, w których klienci w kilku linijkach wyraźnie polecają agencję. Istotnym aspektem może być także struktura menu witryny agencji i jej rozbudowany wachlarz usług, im szerszy zakres usług tym większe szanse na skorzystanie z kompleksowości firmy. Doradztwo marketingowe to z pewnością jedna ze specjalizacji obok innych, głównych usług.

Andrzej Dębicki, dyrektor w OP Company
Ile kosztuje doradztwo marketingowe?
Doradztwo marketingowe może pomóc w optymalizacji wydatków reklamowych firmy

Certyfikaty i nagrody

Kolejną cechą jakości agencji marketingu internetowego są oficjalne certyfikaty i nagrody. W marketingu internetowym najbardziej prestiżowymi są certyfikaty Facebooka oraz inne z popularnych szkoleń i cyklicznych webinarów. Pracownicy agencji są zawsze na bieżąco i muszą posiadać specjalistyczną wiedzę, aby uzyskać ten certyfikat trzymać.

Recenzje online

Szybkie spojrzenie na internetowe recenzje danej agencji również pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Oceny klientów dla większości dostawców usług internetowych można znaleźć zarówno na Facebooku, jak i Google.

Obecność online i widoczność online

Przyjrzyj się także obecności w sieci, stronie firmowej oraz profilom w mediach społecznościowych internetowej agencji marketingu. Jeśli nie robią na tobie profesjonalnego wrażenia, powinieneś być sceptyczny.

Widoczność firmy w Internecie jest również dobrym wskaźnikiem tego, jak dobrze agencja marketingowa rozumie swoje rzemiosło. Czy potrafisz znaleźć firmę w wyszukiwarkach typu Google, np. szukając agencji internetowych w swoim mieście?

Współczucie i przeczucie

Nawet jeśli dużo dzieje się w sieci i wirtualnie w świecie agencji internetowych, tutaj również ważny jest kontakt osobisty. Przed podjęciem decyzji zdecydowanie zaleca się osobiste spotkanie lub konsultację. Przeczucie najlepszym doradcą marketingowym?

W marketingu internetowym współpraca powinna zawsze opierać się na wzajemnym zaufaniu, sympatii i docenieniu. Dlatego zespół zdecydowanie powinien być dla Ciebie przyjazny i godny zaufania. Po prostu zaufaj swojemu przeczuciu, które zwykle jest dobrym doradcą!

Wnioski i podsumowanie

Różnice między klasyczną agencją reklamową a agencją marketingu internetowego są ogromne. Ważnym kryterium przy wyborze jest to, że masz jasność, dokąd ma zmierzać Twoja firma.

W dzisiejszych czasach, gdy większość Twoich klientów uzyskuje informacje online, a także kupuje online, masz do czynienia z odpowiednią strategią marketingu internetowego dla swojej firmy, którą możesz zweryfikować sięgając po jednorazowe doradztwo marketingowe..

Do wszystkich tych rzeczy zdecydowanie lepiej jest z wyspecjalizowaną agencją internetową. Klasyczna agencja reklamowa to z pewnością lepszy wybór dla działań marketingowych w klasycznych mediach, takich jak prasa, radio i telewizja.